Podologia – jak dbać o stopy?

Podologia – jak dbać o stopy? Nasze stopy każdego dnia narażone są na obciążenia, uciski czy innego rodzaju dolegliwości. Tymczasem wszystkim zależy na ich pięknym, estetycznym wyglądzie, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Jak dbać o stopy każdego dnia? Dlaczego warto zadbać o drobne rytuały i przestrzegać z pozoru błahych zasad? Oto porady podologa w kwestii dbania o stopy.

Odpowiednio dobrane obuwie – najważniejsza kwestia

Podolodzy w swojej codziennej pracy spotykają się z różnego rodzaju problemami natury zdrowotnej – często są to odciski, modzele, a nawet haluksy czy wykrzywienia w pewnych częściach stóp. Choć przyczyny tego typu dolegliwości mogą być różne, to zazwyczaj za ich powstawanie odpowiadają źle dobrane obuwie. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielką krzywdę wyrządzamy naszym stopom, zakładając opinające buty. Dużym problemem w przypadku kobiet są popularne szpilki, które – choć dodają wdzięku i wyszczuplają sylwetkę – mogą być zabójcze dla naszych stóp. Nienaturalne ułożenie ich przez kilka godzin dziennie może powodować poważne urazy, które są już przedmiotem zainteresowania nie podologa, a lekarza ortopedy czy chirurga. Dlatego też powinniśmy zadbać o dobór odpowiedniego obuwia, które będzie przede wszystkim dobrze dopasowane do naszych stóp. Dużym błędem jest myślenie, że but „rozciągnie się” w trakcie chodzenia. Owszem, może on stać się delikatnie luźniejszy, jednak nie powiększy się nagle o pół rozmiaru. Sprawa wygląda bardzo podobnie pod kątem doboru szerokości obuwia. Kupując buty, musimy więc przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wygodnie się nam w nich chodzi. Jeśli nie, wymieńmy je na inny model, gdyż przyniosą naszym stopom więcej szkody, niż pożytku.

Regularne kąpiele stóp

Moczenie stóp to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się zrogowaciałego naskórka. Kąpieli powinniśmy przygotowywać sobie co najmniej 2 razy w tygodniu. Do ciepłej wody dodajemy odrobinę olejku nawilżającego bądź środka pielęgnacyjnego. Pamiętajmy, że nogi moczymy przez około 20-30 minut, po czym delikatnie je osuszamy. W razie potrzeby możemy pozbyć się resztek naskórka za pomocą pumeksu, jednak zwróćmy uwagę na jedną kwestię. Nie należy pocierać nim stóp, a jedynie delikatnie „czesać” – naskórek sam powinien odpaść pod wpływem lekkiego ucisku. W czasie kąpieli możemy wykonać również peeling stóp – taki zabieg warto zafundować sobie raz w tygodniu.

Codzienne nawilżanie

Większość z nas pamięta o codziennym nawilżaniu dłoni, jednak o stopach często zdarza nam się zapomnieć. Powinniśmy sięgnąć po wysokiej jakości kosmetyki, najlepiej oparte na naturalnych składnikach, które charakteryzują się działaniem silnie nawilżającym. Niektóre z nich mają również właściwości przeciwgrzybicze. Zdecydowanie warto po nie sięgnąć, jeśli mamy tendencję do nawracających chorób tego rodzaju. Kiedy powinniśmy aplikować kosmetyki na stopy? Najlepiej robić to wieczorem, po kąpieli. Wtedy nasza skóra z jednej strony jest lekko rozmiękczona (zatem krem lepiej się wchłania), z drugiej strony potrzebuje odpowiedniej dawki nawilżenia w postaci dobrego kremu. 

Jak obcinać paznokcie i usuwać drobne zmiany na stopach?

Wiele wątpliwości budzi w nas kwestia obcinania paznokci. Jak robić to prawidłowo? Otóż przede wszystkim musimy pamiętać o odkażeniu sprzętu, z jakim będziemy pracować. Paznokcie obcinamy po kąpieli, gdy są miękkie. Następnie możemy delikatnie wymodelować ich kształt pilnikiem. Po zakończeniu zabiegu pamiętajmy o dokładnym umyciu stóp i ich nawilżeniu, także w okolicach paznokci. Tymczasem usuwanie drobnych zmian, takich jak odciski czy modzele, nie powinno mieć miejsca w domowym zaciszu. Nie istnieje bowiem bezpieczny sposób samodzielnego radzenia sobie z nimi – tutaj potrzebna jest fachowa wiedza oraz doświadczenie, aby przede wszystkim nie uszkodzić skóry. Próby radzenia sobie z tego typu problemami na własną rękę zazwyczaj kończą się fiaskiem, a dodatkowo przynoszą znacznie więcej szkody, niż pożytku. 

Kiedy warto udać się do podologa?

Domowa pielęgnacja stóp oraz dobór odpowiedniego obuwia to dwie, niezwykle istotne kwestie. Przestrzegając określonych zasad, możemy zapewnić sobie piękny i zdrowy wygląd stóp na dłuższy czas. Niemniej jednak w pewnych przypadkach warto odwiedzić gabinet podologiczny. Możemy wybrać się na wizytę w celach profilaktycznych, na przykład wykonując pedicure leczniczy. Regularny zabieg zmniejsza ryzyko powstawania czy nawrotu niektórych schorzeń stóp. Do podologa powinniśmy zgłosić się zawsze wtedy, gdy zauważymy na stopach jakieś niepokojące zmiany. Najczęściej są to odciski, plamy na paznokciach czy modzele. Niektórzy pacjenci przez dłuższy czas bagatelizują zmiany, jednak warto mieć świadomość, że nie miną one samoistnie. Odwiedźmy podologa, jeśli w ostatnim czasie odczuliśmy pogorszenie jakości chodzenia, lecz nie wiążą się one bezpośrednio z dolegliwościami bólowymi. Specjalista przeprowadzi niezbędne badania i określi dalszy schemat postępowania. W razie potrzeby skieruje pacjenta na konsultację lekarską.