Kosmetyki naturalne – dlaczego warto?

Kosmetyki naturalne – dlaczego warto je stosować? Kosmetyki naturalne trafiły na sklepowe półki stosunkowo niedawno, jednak już zdążyły zyskać spore grono sympatyków. Niektórzy uważają je za ekologiczne, inni są zdania, że nie szkodzą one skórze tak, jak kosmetyki z chemicznymi dodatkami. Jak jest naprawdę? Dlaczego powinniśmy sięgać po naturalne kosmetyki?

Kosmetyki naturalne zawierają bezpieczne i delikatne składniki

Kosmetyki naturalne powinny bazować na bezpiecznych dla skóry, delikatnych składnikach. W ich produkcji nie stosuje się substancji, które mogłyby na przykład zatykać pory czy działać rakotwórczo. Nasza skóra lubi to, co proste i lekkie. Dlatego też dobrze reaguje na kosmetyki, które nie zawierają chemicznych dodatków, konserwantów, parabenów, olejów mineralnych. Składniki kosmetyków są starannie selekcjonowane, dzięki czemu do produkcji używane są jedynie te najwyższej jakości. Pamiętajmy jednak, że nieprawdą jest, jakoby kosmetyki naturalne nie uczulały. Rzeczywiście, w założeniu powinny być one delikatne dla skóry, także tej skłonnej do podrażnień czy alergii. Niemniej jednak w przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik, nie należy sięgać po danego typu kosmetyk. Zazwyczaj oparte są one na ziołach czy roślinach, które – choć w większości przypadków okazują się niezwykle pomocne – niestety mogą też uczulać. Jeśli po zaaplikowaniu preparatu wystąpi zaczerwienie czy obrzęk skóry, najpewniej mamy do czynienia z reakcją alergiczną. 

Ekologiczny i świadomy wybór

Produkcja tradycyjnych kosmetyków pozostawia po sobie znaczący ślad węglowy. Problematyczna jest także kwestia utylizacji resztek kosmetyków, które mogą z oczywistych przyczyn zaszkodzić środowisku naturalnemu. Dlatego też powinniśmy wybierać kosmetyki naturalne, jeśli ochrona naszej planety nie jest nam obojętna. Jest to ekologiczny, a co najważniejsze w pełni świadomy wybór. Kosmetyki naturalne produkowane są z ekologicznych surowców, pochodzących wyłącznie ze zrównoważonych upraw. Nie znajdziemy tutaj chemicznych dodatków, których opary unoszą się w powietrzu. Choć możemy wcale ich nie czuć, to jednak trafiają one nie tylko do atmosfery, ale w pewnych ilościach również do naszego układu oddechowego. Kosmetyków naturalnych producenci nie testują na zwierzętach – zupełnie inaczej, niż w przypadku większości kosmetyków tradycyjnych. Większość z nich z powodzeniem mogą stosować także weganie, gdyż nie zawierają one składników pochodzenia zwierzęcego.

Jeden produkt, wiele zastosowań

Jeśli półka w łazience wręcz ugina się od ilości kosmetyków, warto zainteresować się naturalnymi zamiennikami. Każdy z nas używa różnego rodzaju kremów, kosmetyków do demakijażu czy produktów nawilżających. Niemniej jednak, stawiając na kosmetyki naturalne, możemy nieco ograniczyć ich ilość. Wszystko dlatego, że jeden produkt może mieć wiele różnych zastosowań. Kremy zazwyczaj mają charakter uniwersalny, co oznacza, że mogą pełnić rolę balsamu, kremu do rąk czy stóp. Tymczasem hydrolat świetnie sprawdzi się w roli toniku, mgiełki nawilżającej czy spray’u do włosów. Olejki możemy stosować zarówno do kąpieli, jak i do pielęgnacji drobnych ran. Niektóre kosmetyki naturalne dedykowane są osobom w różnym przedziale wiekowym. Chętnie sięgają po nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Używanie ich to świetny przykład ideologii zero waste czy less waste w praktyce. Stawiamy na minimalizm, zatem nie marnujemy produktów, które z czasem tracą ważność. 

Skuteczność kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne charakteryzują się niezwykłą skutecznością. Powodem jest fakt, iż nasza skóra lubi to, co proste i bez sztucznych dodatków. Dzięki temu jest ona gładka, idealnie nawilżona, wygląda młodo i pięknie. Kosmetyki naturalne nie przestają być skuteczne nawet w dłuższej perspektywie czasowej. Naszej skórze zarzuca się bowiem, że przyzwyczaja się do stosowanych preparatów, przez co tracą one swoją skuteczność. Niemniej jednak to nie wina naszej skóry, a chemii, która znajduje się w kosmetykach. Początkowo radzi sobie dobrze z drobnymi problemami, jednak po pewnym czasie skóra uodparnia się na jej działanie. W praktyce oznacza to, że zbędne składniki nie zostały zaakceptowane. Zupełnie inaczej jest w przypadku kosmetyków naturalnych, których możemy używać naprawdę długo.

Jak sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z naturalnym kosmetykiem?

Producenci w ostatnim czasie nieco nadużywają nazwy „kosmetyk naturalny”. Konsumenci mają natomiast problem ze znalezieniem preparatów, które rzeczywiście byłyby pozbawione sztucznych dodatków. Na szczęście w prosty sposób możemy przekonać się, z jakiego rodzaju produktem mamy do czynienia. Wystarczy tylko dokładnie przeczytać skład, co rozwieje wszelkie wątpliwości. Alternatywnym rozwiązaniem jest produkcja kosmetyków w domu, we własnym zakresie. Pamiętajmy jednak, że domowe wyroby mają krótką datę ważności, dlatego nie przygotowujmy ich w dużych ilościach. Często wymagają też odpowiedniego przechowywania (w lodówce, w suchym miejscu bądź tam, gdzie nie mają dostępu promienie słoneczne), aby nie utracić swoich cennych właściwości.